Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIZSO nr 2 w Puławach ocali od zapomnienia… puławskiego aptekarza

ZSO nr 2 w Puławach ocali od zapomnienia… puławskiego aptekarza

ZSO nr 2 w Puławach ocali od zapomnienia… puławskiego aptekarza

17 września, w rocznicę agresji ZSRR na Polskę, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. F. D. Kniaźnina w Puławach nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz zasadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania por. rez. Zygmunta Stanisława Gawdzika – puławskiego aptekarza – walczącego w Kampanii Wrześniowej i zamordowanego przez NKWD 26 kwietnia 1940 w Charkowie.

Uroczystość odbędzie się w ramach ogólnokrajowego programu KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie DĘBÓW PAMIĘCI.
Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, Posadzone drzewo staje się swoistym żywym pomnikiem.
Program KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Celem Programu jest także zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej życiorysów, zdjęć, dokumentów i informacji o Bohaterach, którzy polegli w 1940 roku.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 9:00 i przebiegać będzie wg następującego porządku: 1. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej
2. Poświecenie Dębu Pamięci zasadzonego dla uhonorowania porucznika rezerwy Zygmunta Stanisława Gawdzika
3. Wykłady zaproszonych gości:
– Jako pierwszy głos zabierze dr Janusz Kłapeć – który w swoim wykładzie przedstawi Zarys problematyki zbrodni katyńskiej;
– O historii puławskiej listy katyńskiej opowie w swojej prelekcji pan Zbigniew Kiełb z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach
– W imieniu lubelskiej rodziny katyńskiej głos zabierze pan Lech Marczak wnuk zamordowanego w Charkowie Władysława Szczypy – pierwszego posła na sejm ziemi puławskiej (fundator tablicy pamiątkowej odsłoniętej tego dnia w szkole)
– Następnie zapraszamy do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły – „Katyń- Golgota wschodu”

Share With:
Rate This Article
Author
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.