Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomePolecamyPrzyjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Puław – 15 sierpnia – zapraszamy

Przyjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Puław – 15 sierpnia – zapraszamy

Przyjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Puław – 15 sierpnia – zapraszamy

Obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego w roku ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki, to okazja aby pochylić się nad tematem burzliwych dziejów Polski i walki Polaków o odzyskanie niepodległości. 

W ubiegłych latach artyści spotykali się z puławianami na Skwerze Niepodległości, by wspólnie śpiewać najbardziej znane pieśni patriotyczne. Także w tym roku, w tym samym miejscu, już po raz czwarty, zapraszamy na koncert i spotkanie pt. Śpiewanie z gwiazdami czyli potyczki z piosenką, które odbędzie się 15 sierpnia o godz. 17.00 i będzie częścią całodziennego wydarzenia pod tytułem Przyjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Puław. Wcześniej w ramach tego projektu o godzinie 10.30, zaraz po uroczystościach patriotycznych pod tablicą poświęconą pamięci Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich, zapraszamy serdecznie na inscenizację przyjazdu Marszałka do Puław. Cofniemy się w czasie o blisko 100 lat i przypomnimy o pobycie Naczelnika Państwa w Puławach w dniach 13 – 16 sierpnia 1920 r. o najważniejszych wydarzeniach z tego okresu oraz o fakcie wydania przez Józefa Piłsudskiego 15 sierpnia 1920 r. w puławskiej Tymczasowej Kwaterze Głównej, rozkazu operacyjnego do bitwy warszawskiej dla oddziałów Frontu Środkowego. Tekst i przedstawione wydarzenia oparte zostały na faktach dotyczących wydarzeń wojskowych tego okresu a także na prywatnych epizodach z pobytu Marszałka w Puławach. Inscenizacja to wspólne przedsięwzięcie Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów, POK „Dom Chemika” i Miasta Puławy.  Projekt dofinansowano ze  środków  Ministerstwa Obrony Narodowej.

Udział biorą: Łukasz Wroński  – tenor, Tomasz Mazur – baryton, Andrzej Witlewski – bas, Michał Matras – fortepian
Dariusz Saramok – akordeon, Ryszard Stępień – lektor, prowadzenie koncertu
Aktorzy: Zbigniew Śliwiński, Ryszard Matyjasik, Ewa Jurkowska, Joanna Mazur i inni

PROGRAM
15 sierpnia 2017 r.

10.00 –  uroczystości patriotyczne pod tablicą poświęconą pamięci Józefa Piłsudskiego.
Dziedziniec Pałacu Czartoryskich
10.30 –  Przyjazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Puław – inscenizacja historyczna.
Dziedziniec Pałacu Czartoryskich
17.00 –  Śpiewanie z gwiazdami czyli potyczki z piosenką – recital oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Skwer Niepodległości

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.