Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach

III Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach

III Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach

III Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach
{$excerpt:n}

3 marca odbędzie się trzecia już edycja Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Broni Palnej – wydarzenia cieszącego się z roku na rok coraz większą popularnością. Po raz kolejny w Puławach spotkają się kolekcjonerzy i miłośnicy broni palnej, żeby zaprezentować i wzbogacić swoje zbiory, wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe kontakty.

W tym roku spotkaniu towarzyszyć będą spotkania tematyczne, a swoje stoiska zaprezentują zaprzyjaźnione firmy, w tym sprzedawcy i dystrybutorzy broni i artykułów militarnych. Głównym organizatorem zlotu jest Puławski Klub Miłośników Broni Palnej, wspierany przez stowarzyszenie Pro ARMA, lokalne grupy strzeleckie i kolekcjonerskie oraz innych partnerów. Celem spotkania jest przede wszystkim integracja środowiska kolekcjonerów, strzelców sportowych, myśliwych oraz innych osób interesujących się bronią palną i jej historią. Zlot ma popularyzować ideę posiadania broni przez obywateli oraz kształtować niezbędną świadomość społeczną w tym zakresie. W dłuższej perspektywie zaś Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach ma aspiracje do przekształcenia się w coroczną, ogólnokrajową imprezę branżową o charakterze wystawienniczym i handlowym. Stale rosnące zainteresowanie pozwala wierzyć, że cel ten uda się osiągnąć.
Już podczas drugiej edycji zlotu, w lutym 2017 roku, ponad 30 wystawców zaprezentowano licznie przybyłej publiczności imponującą liczbę prawie 500 egzemplarzy różnego rodzaju broni palnej. Największą grupę stanowiła broń historyczna z wieków XIX i XX, w tym rewolwery i karabiny czarnoprochowe z okresu wojny secesyjnej, wczesna broń na naboje zespolone z przełomu wieków, uzbrojenie z obu wojen światowych i duża kolekcja pistoletów służbowych z czasów PRL. Nie zabrakło również broni współczesnej, np. radomskiego karabinka Mini-Beryl, pistoletów Glock czy nieśmiertelnych karabinków systemu AK– kałasznikowów – w różnych wersjach. Zaprezentowano również ciekawą broń myśliwską i sportową.
Wśród pokazywanych egzemplarzy można było dostrzec prawdziwe kolekcjonerskie perełki, jak legendarny przedwojenny polski pistolet VIS, pistolet Browning HP (Hi-Power) wykonany dla SS w 1941 roku, belgijskie pistolety FN (Fabrique Nationale de Herstal) zaprojektowane przez rusznikarskiego geniusza Johna Browninga, czy też brytyjski rewolwer Webley z drugiej połowy XIX wieku. Zwiedzający mogli również obejrzeć szeroko znane modele, takie jak pierwszy powszechnie stosowany pistolet samopowtarzalny Mauser C96, legendarny P08 Parabellum w różnych odmianach, jego następca Walther P38i cieszący się do dziś dużym zainteresowaniem, nieśmiertelny i najbardziej amerykański z pistoletów – Colt 1911 A1. Z broni długiej na stoiskach znalazły się m.in. legendarny karabin Mauser wz. 1898, rosyjski Mosin wz. 1891 czy amerykański karabinek M1, będące w swoich czasach szczytowymi osiągnięciami w zakresie konstrukcji karabinów.
Trzecia edycja Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Broni Palnej odbędzie się 3 marca 2018 roku w Puławach. Szczegółowe informacje oraz aktualności znajdują się na stronie internetowej http://zmbp.pl.

Roman Woch (Puławski Klub Miłośników Broni Palnej)

Artykuł III Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach pochodzi z serwisu LPU24 – Puławski Portal Informacyjny : Radio Puławy : Telewizja Puławska.

Share With:
Tags
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.