Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIMarcowy Kawaler zapraszamy do teatru

Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru

Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru

Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru
{$excerpt:n}

3 marca (sobota)  o godzinie 18.30, w sali teatralnej Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach odbędzie się puławska premiera sztuki „Marcowy Kawaler”, którą wystawi Teatr Studencki „Dobry wieczór” w reżyserii o. Dariusza Drążka CSsR.

Sztukę napisał Józef Bliziński uważany za najwybitniejszego komediopisarza epoki pozytywizmu. Autor obok Michała Bałuckiego jest znakomitym spadkobiercą komedii Fredry i przedstawia realistyczno-naturalistyczną krotochwilę społeczno-obyczajową. Akcja dzieje się na kujawskiej wsi, gdzie pewien czterdziestokilkuletni właściciel ziemski chce ożenić się z młodą wdową. W tym celu postanawia zaaranżować spotkanie. O pomoc w tej kwestii prosi swego przyjaciela. Wkrótce na przeszkodzie planów staje jego romans z gospodynią. Józef Bliziński był też etnografem, badał język ludowy, obyczaje, stroje. Przyjaźnił się z Oskarem Kolbergiem – cenionym etnografem i kompozytorem, którego uwiecznił w postaci Heliodora w „Marcowym kawalerze”, będącym pożegnalnym akcentem wsi kujawskiej.

Artykuł Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru pochodzi z serwisu LPU24 – Puławski Portal Informacyjny : Radio Puławy : Telewizja Puławska.

Share With:
Tags
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.