Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCINowe okręgi wyborcze przegłosowane, kryzys w klubie radnych PiS [VIDEO]

Nowe okręgi wyborcze przegłosowane, kryzys w klubie radnych PiS [VIDEO]

Nowe okręgi wyborcze przegłosowane, kryzys w klubie radnych PiS [VIDEO]

Czwartkowa sesja RM nie zapowiadała szczególnych emocji dopóki nie okazało się, że do punktu dotyczącego zmian terytorialnych obwodów głosowania w Puławach, które z uwagi na zmianę ordynacji wyborczej zostały zgłoszone przez Prezydenta Puław, został zgłoszony wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowany przez Ireneusza Rzepkowskiego.

Opozycja uznała, że jest to niepotrzebne majstrowanie przy od dawna przyjętych i zaakceptowanych przez mieszkańców obwodach głosowania, oraz że jest to działanie pod konkretne osoby, które obawiają się rywalizacji wyborczej. Słowo “majstrowanie” wielokrotnie padało podczas czwartkowych obrad. Opozycja na projekcie nie pozostawiła suchej nitki. Do grona przeciwników projektu uchwały proponowanej przez PiS dołączył Artur Kwapiński określając go “zgniłym jajem”. Jednak nikt nie spodziewał się chyba tak stanowczej reakcji dotychczasowej szefowej klubu PiS Marzanny Pakuły, która sprzeciwiła się swoim kolegom i pomimo dyscypliny klubowej zagłosowała przeciwko uchwale. Prezydent i opozycja apelowali o wycofanie się z pomysłu zmian argumentowali to m.in tym, że zgłoszony przez radnych PiS wniosek będzie wprowadzał w błąd wyborców, którzy np. na jednej ulicy będą głosowali w różnych obwodach na różnych kandydatów, padały też argumenty o zasięgi terytorialne okręgów gdzie w jednym z nich jak podkreślała wiceprezydent Puław Ewa Wójcik ulica Kaniowczyków znajduje się razem z ul. Ceglaną. Długa dyskusja i argumenty opozycji, która wytykała radnym PiS przygotowanie tej uchwały na kolanie oraz to, że propozycja ta nie została poddana jakimkolwiek konsultacjom społecznym nie poskutkowały głosami części radnych klubu PiS uchwała została przegłosowana.

Paweł Maj – Radny RM Puławy(niezależny)

Marzanna Pakuła prawdopodobnie zostanie usunięta właśnie po tym głosowaniu. Choć oficjalnie radni Prawa i Sprawiedliwości niczego takiego nie potwierdzają. Była ona jedną z tych osób, które sprzeciwiły się projektowi uchwały wprowadzonemu przez PiS uznając, że sposób procedowania to lekceważenie innych radnych.

Marzanna Pakuła – Radna RM Puławy(PiS ?)

Halina Jarząbek – Radna RM (PiS)

Radni Opozycyjni ubolewali nad tym, że tuż przed świętami zostali postawieni pod ścianą i nie dano im szansy na to, żeby przedyskutować przedłożony projekt, który ich zdaniem zawierał wiele błędów, które podczas sesji jeszcze były poprawiane. Piotr Sadurski z Platformy Obywatelskiej określił działania PiS mianem zaprzaństwa.

Ryszard Stępień – Radny RM Puławy (PSPP)

Jednym ze środków, po które mogą sięgnąć mieszkańcy, gdy chcą wpłynąć na tworzone w ich gminie prawo jest zaskarżenie do sądu uchwały podjętej przez Rade Miasta. Wszystko na to wskazuje, że takie działania zostaną podjęte.

video: Adrian Koter

Artykuł Nowe okręgi wyborcze przegłosowane, pęknięcie w klubie radnych PiS [VIDEO] pochodzi z serwisu LPU24 – Puławski Portal Informacyjny : Radio Puławy : Telewizja Puławska.

Share With:
Tags
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.