Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIMikołajki dzieci z celiakią w ODK “Amik” [VIDEO]

Mikołajki dzieci z celiakią w ODK “Amik” [VIDEO]

Mikołajki dzieci z celiakią w ODK “Amik” [VIDEO]

Pieczenie ciasteczek, wizyta Mikołaja, prezenty i przede wszystkim wspólna rozmowa tak wyglądały Mikołajki, które zorganizowali w Osiedlowym Domu Kultury PSM „Amik” rodzice dzieci chorych na celiakię. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 osób.

Dlaczego się spotykają ? Bo potrzebują wymiany doświadczeń, przepisów związanych z tą jak sami mówią bardzo podstępną chorobą ponieważ celiakia to immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, zawartego w zbożach głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu, czy owsie.

W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Działalność takich grup wsparcia w ramach Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej jest otwarta i zawsze można do nich dołączyć.

Małgorzata Sawczuk – mama dziecka z celiakią

Walka z celiakią to permanentna dieta bezglutenowa. Póki co w Puławach pozostaje przyrządzanie posiłków w domu. Niestety w Polsce restauratorzy jeszcze nie zwracają zbyt wielkiej uwagi na klientów z ta chorobą, ale jak słyszymy jest światełko w tunelu.


Małgorzata Sawczuk – mama dziecka z celiakią

Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka. Te przypadłość ma jedna na 100 osób. Niestety, w Polsce wykrywa się jedynie niewielki odsetek wszystkich przypadków tej choroby.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.