Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCINowotwór prostaty na puławskiej urologii laparoskopowo [VIDEO]

Nowotwór prostaty na puławskiej urologii laparoskopowo [VIDEO]

Nowotwór prostaty na puławskiej urologii laparoskopowo [VIDEO]

Oddział urologii w puławskim szpitalu jest już od dawna w czołówce krajowej pod względem wykonywanych specjalistycznych procedur a w niektórych przypadkach i w europejskiej. Specjaliści rozwijają wciąż swoje umiejętności i poszerzają wachlarz specjalistycznych procedur, które jeszcze do niedawna wykonywane były tylko w dużych ośrodkach medycznych w kraju. Puławscy urolodzy od niedawna wprowadzili i praktykują nową, wysoce specjalistyczną operację to laparoskopowa radykalna prostatektomia.

Polega ona na endoskopowym usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz węzłami chłonnymi znajdującymi się w miednicy mniejszej. Dotychczas operację tę puławscy urolodzy wykonywali w sposób klasyczny przez cięcie w podbrzuszu. Wdrożenie tej operacji do zakresu usług z dziedziny onkologii urologicznej możliwe było dzięki zakupowi kompletu znakomitych narzędzi laparoskopowych przez dyrekcję szpitala oraz dzięki pomocy merytorycznej dr n.med. Jarosława Jaskulskiego, Kierownika Oddziału Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Janusz Ciechan – Ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej puławskiego szpitala

Wprowadzona niedawno technika operacyjna pozwala na zmniejszenie inwazyjności chirurgicznej, zwiększenie precyzji preparowania tkanek, zmniejszenie bólu pooperacyjnego, a co za tym idzie zmniejszenie ilości leków przeciwbólowych, skrócenie czasu utrzymywania cewnika w pęcherzu moczowym oraz skrócenie czasu hospitalizacji do 3-5 dni. Dzięki wdrożeniu tej operacji puławski oddział urologiczny nawiązał do poziomu najlepszych ośrodków urologicznych w naszym kraju, które oferują nowoczesną pomoc mężczyznom chorującym na raka prostaty.

Ireneusz Ostrowski – Z-ca Ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej puławskiego szpitala

Jak się okazuje to nie wszystkie nowości które sukcesywnie wprowadzane są do oddziału urologicznego puławskiego szpitala. jeszcze pod koniec ub. r. dzięki zakupowi giętkiego endoskopu prowadzone są operacje kamieni nerkowych na drodze przezcewkowej, procedura ta to jak mówią puławscy lekarze technologia kosmiczna, która upowszechnia się w Polsce i jest stosowana w najlepszych oddziałach urologicznych.

Do tej pory zespół urologów z Puław wykonał już ok. 30 takich zabiegów. Technika ta pozwala na uniknięcie bardziej inwazyjnych procedur stosowanych dotychczas w tym schorzeniu. Marzeniem zawodowym jest praca we współpracy z robotem Da Vinci, póki co ze względu na niewielką dostępność urządzenia, przede wszystkim jego cenę w Polsce operacje z udziałem Da Vinci odbywają się jedynie na zasadach komercyjnych.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.