Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIUwaga na internetowych oszustów

Uwaga na internetowych oszustów

Uwaga na internetowych oszustów

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Niestety jest to również doskonałe miejsce dla oszustów, którzy w coraz bardziej kreatywny sposób starają się „naciągnąć” swoje potencjalne ofiary.

Z opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji raportu na temat oszustw w sieci wynika, że najczęściej stosowanym typem ataku w ubiegłym roku był tzw. phishing, czyli próba wyłudzenia loginu i hasła do konta bankowego, poczty elektronicznej czy portalu społecznościowego. Na cel wzięto zwłaszcza te ostatnie. Publikowano np. posty o rzekomym porwaniu dziecka wraz z linkiem do strony z nagraniem zajścia. Aby otworzyć link, należało potwierdzić ukończenie 18. roku życia, uwierzytelniając się poprzez konto na Facebooku. W ten sposób oszust uzyskiwał dostęp do profilu osoby oszukanej, który następnie wykorzystywał do kolejnych fałszerstw.

Inna popularna metoda to tzw. sposób „na BLIK-a”. Złodziej loguje się na cudze konto i podszywając się pod inną osobę, prosi o pilną pożyczkę. W tym celu podaje odpowiedni kod, jeśli ktoś wpisze ów kod, a następnie wypłaci kwotę z aplikacji mobilnej swojego banku, pieniądze znikają wraz z przestępcą. Innym popularnym atakiem phishingowym jest w ostatnim czasie również podszywanie się pod operatora szybkich płatności. Dostajemy SMS lub e-mail z informacją, że musimy dopłacić brakującą drobną kwotę do przesyłki czy za jakąś usługę. Wchodzimy w podany link do bramki płatności, która wygląda jak prawdziwa  i wpisujemy dane logowania. W ten sposób przestępca uzyskuje pełen dostęp do naszego konta bankowego.

To tylko niektóre z wielu sposobów oszukiwania ludzi w Internecie. Przy każdej transakcji musimy zachować szczególną czujność, a w razie wątpliwości – zgłaszać się na policję.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.