Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIPomoc w kluczowych sprawach – Nałęczowianka wspiera lokalną społeczność

Pomoc w kluczowych sprawach – Nałęczowianka wspiera lokalną społeczność

Pomoc w kluczowych sprawach – Nałęczowianka wspiera lokalną społeczność

Nałęczowianka wspiera lokalną społeczność. Podsumowanie 2020

Nałęczów to malownicze serce Lubelszczyzny. O tym urokliwym i ciekawym architektonicznie miasteczku oraz walorach tutejszych wód rozpisywano się już w XVIII wieku. O dobro płynące z natury oraz wsparcie lokalnej społeczności troszczy się zlokalizowana tu rozlewnia wody Nestlé Waters, włączając się w różnorodne działania.

Piękne pejzaże Nałęczowa rozkochiwały w sobie artystów, a mikroklimat i wody uznawane przez niektórych za lecznicze od lat przyciągają osoby chcące zaczerpnąć zdrowia i spokoju. Można bowiem odnieść wrażenie, że czas płynie tu po prostu wolniej.

Nałęczów jest jedynym uzdrowiskiem w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym. Jednak wyszukana zabudowa nawiązująca klimatem do stylu światowej sławy szwajcarskich kurortów i bogata roślinność nie stosują podziałów. Tu wszyscy mogą czuć się zaproszeni, a  odwiedzający mają gwarantowane przyspieszone bicie serca. W pozytywnym tego znaczeniu!

O wyjątkowości tego miejsca wiedzą nie tylko kuracjusze. Mieszkańcy Nałęczowa oraz przedsiębiorcy również zdają sobie sprawę z bogactwa, którym obdarzyła ich natura. W rozlewni Nestlé Waters nałęczowska woda trafia do butelek, by mogli się nią cieszyć konsumenci w całej Polsce. Producent naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka dba o to, by zachować pierwotną czystość wody i jej skład mineralny, który komponuje przecież sama natura. Równocześnie troszczy się także o naturalne zasoby wody w środowisku oraz mieszkających tutaj ludzi.

Pomoc płynąca od Nałęczowianki

Ten rok jest bez wątpienia wyjątkowy i wymagał wyjątkowych kroków. Producent Nałęczowianki także postanowił natychmiast takie kroki podjąć i przekazał około 400 000 butelek wody potrzebującym w całej Polsce. Duża część wsparcia trafiła na Lubelszczyznę. Nestlé Waters przekazało wodę między innymi służbom medycznym, ratunkowym i sanitarnym w ramach akcji #WzywamyPosiłki (22 placówki m.in. w Annopolu, Białej Podlaskiej, Chełmie, Kraśniku, Łęcznej), a także Caritas i Bankowi Żywności w Lublinie.

Firma współfinansowała także zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców Nałęczowa. Zapewnienie wsparcia w tych podstawowych, ale i kluczowych kwestiach, pomogło zadbać o wspólne bezpieczeństwo.

W trosce o każdą kroplę wody

Zanim nałęczowska woda trafi na przykład do butelek, przez kilkadziesiąt lat przesiąka przez różne warstwy ziemi i podróżuje przez skały w głębi Nałęczowa. Dlatego ochrona środowiska i zapobieganie jakimkolwiek zanieczyszczeniom jest niezbędne, żeby zasoby wody były bezpieczne, czyste i wysokiej jakości. Nestlé Waters z wyjątkową troską podchodzi do ochrony tych zasobów, by mogły się nimi cieszyć także przyszłe pokolenia.

Jedną z większych inwestycji, którą władze Nałęczowa mogą zrealizować dzięki wsparciu Nestlé Waters, jest budowa kanalizacji sanitarnej w sąsiadującym sołectwie Cynków. Oznacza to nie tylko podniesienie bezpieczeństwa ekologicznego w tym regionie, ale także poprawę warunków życia lokalnej społeczności.

Inwestycja zwiększy komfort życia mieszkańców, którzy dotychczas nie mogli korzystać z kanalizacji, a także poprawi bezpieczeństwo środowiskowe na tym obszarze – mówi Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa – Nowy system umożliwi lepszy przepływ ścieków i zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia rzeki Bochotniczanki.

Nałęczów znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz w strefie uzdrowiskowej, stąd też obowiązują tu specjalne wytyczne, których celem jest m.in. właśnie ochrona zasobów wody. Niezwykle ważny wpływ na jakość zasobów wody ma rolnictwo. Dlatego też producent Nałęczowianki wspiera działania edukacyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, promujące zrównoważone praktyki rolnicze. Nestlé Waters finansuje indywidualne konsultacje z rolnikami, analizy gleby oraz planowanie optymalnego nawożenia na podstawie wyników.

Dodatkowo rozlewnia stara się budować pozytywne nawykami najmłodszych, wierząc w trafność stwierdzenia “czym skorupka nasiąknie za młodu”… W ramach organizowanych przez firmę warsztatów dzieci dowiadują się, jak można w łatwy sposób oszczędzać wodę czy segregować odpady, by trafiły do recyklingu.

Nestlé Waters współfinansowało także instalację koszy do sortowania odpadów, które pojawiły się ostatnio w przestrzeni publicznej w Nałęczowie. By nikt nie miał wątpliwości, jak właściwie z nich korzystać, w Parku Zdrojowym postawiono tablice edukacyjne na ten temat.

Edukacji nie zabrakło także na ekologicznym i bezpiecznym placu zabaw, który również powstał z finansową pomocą Nałęczowianki. Postawiony tam kosz na butelki PET w kształcie misia to skuteczne zaproszenie najmłodszych do wspólnego dbania o środowisko.

O tym, jak dać drugie życie plastikowej butelce, oszczędzać wodę i dbać o jej zasoby, mieszkańcy Nałęczowa dowiedzą się również ze specjalnego kalendarza, który finansuje Nestlé Waters. 2021 rok przyniesie jego kolejne wydanie. I miejmy nadzieję, również jeszcze wiele innych pozytywnych zdarzeń. Jak zapewnia producent Nałęczowianki, pomysłów na następne akcje wspierające lokalną społeczność nie brakuje.

Edukuj i dawaj przykład…

Czym byłoby stawianie specjalnych koszy i zachęcanie do segregacji odpadów, gdyby nie stała za tym praktyka samego inicjatora?

Wszystkie butelki Nałęczowianki w pełni nadają się do recyklingu. Dodatkowo producent postawił sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać tyle butelek PET, ile wprowadzi na rynek, a do 2025 roku 50% PET w butelkach będzie pochodziło właśnie z recyklingu. Już teraz w sklepach znaleźć już można Nałęczowiankę w butelkach o pojemności 1 L i 1,5 L wykonanych w 50% z przetworzonego materiału. Co ciekawe, z PET z recyklingu (tzw. rPET) mogą powstać też inne rzeczy – na przykład kurtka, słuchawki, buty, zabawki… Najważniejsze, żeby opróżnioną butelkę PET umieścić w żółtym koszu na plastik i w ten sposób dać jej szansę na „drugie życie”.

Sport to zdrowie!

I zdecydowanie musi iść w parze z odpowiednim nawodnieniem. Nałęczowianka „przybija piątkę” sportowcom z miejscowych klubów sportowych. Na wodę i środki finansowe mogą liczyć między innymi siatkarze z klubu “Cisy Nałęczów”.

Współfinansowanie modernizacji boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach to ukłon w stronę “młodych zdolnych”. Mogą oni komfortowo i bezpiecznie się rozwijać, szlifować umiejętności, dbać o kondycję i zdrowie oraz… dobrze się bawić! Dla wielu wychowanków tej placówki edukacyjnej to wręcz spełnione marzenie o miejscu do sportowych grywalizacji.

Dzięki otrzymanemu wsparciu można było przeprowadzić remont płyty boiska do piłki nożnej, zakupić piłkochwyty, wymienić zniszczone ogrodzenie oraz zamontować siedziska przy boisku. W końcu mecz potrzebuje odpowiedniej oprawy i dopingu ze strony kibiców!

Mieszkańcy miasta i władze Nałęczowa wierzą, że w przyszłości boisko będzie mogło zostać wykorzystane także w celu organizowania większych imprez.

Nestlé Waters nie zapomina też o fanach innego sportu – wędkarstwa, finansując między innymi zarybianie tutejszych stawów.

Woda, która płynie z innowacją

Współdziałanie z sąsiadami w ramach tworzenia lepszego jutra dla wszystkich przyświeca Nałęczowiance. Jej rozlewnia jest pierwszą w Polsce, która może pochwalić się prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS).

Otrzymują go jedynie te zakłady, które współpracują z lokalnymi społecznościami, by wspólnie dbać o zasoby wody. Zakład inwestuje także w innowacyjne rozwiązania. Te mają na celu  zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, ograniczenie emisji CO2, zużycia energii elektrycznej czy redukcję ilości odpadów.

I jeszcze kropla pomocy…

Firma Nestlé Waters kładzie nacisk na ochronę zasobów naturalnych oraz właściwą edukację. Ale to nie wszystko. Wsparcie finansowe dla Nałęczowskiego Stowarzyszenia Charytatywnego umożliwiło zakup sprzętu komputerowego na potrzeby Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

W inny sposób przekazane między innymi przez producenta Nałęczowianki środki finansowe wykorzystała lokalna Ochotnicza Straż Pożarna. Zakupiona przez nią drabina mechaniczna ułatwi pracę i zwiększy możliwości dotarcia z pomocą. Pozwala też spojrzeć na Nałęczowiankę z innej perspektywy – dosłownie i w przenośni.

Firma współfinansowała także budowę chodnika w pobliżu swojego zakładu, by zadbać o bezpieczeństwo (i wygodę podczas spacerowania) pieszych. A w pięknym Nałęczowie naprawdę można z przyjemnością osiągać zalecaną dzienną liczbę kroków i jeszcze odczuwać niedosyt.

Jest bardzo dobrze, a będzie lepiej

Rozlewnia Nestlé Waters to także około 230 miejsc pracy. Firma dokłada wszelkich starań, żeby pracownicy mogli jak najlepiej się rozwijać – a mogą to robić w różnorodnych obszarach, takich jak m.in.: produkcja, jakość, środowisko, inżynieria, utrzymanie ruchu… Najwyższym priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo osób pracujących w zakładzie, dlatego też wdrożone są tam działania zapobiegające występowaniu i powtarzaniu się jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji.

Zapewniamy, że będziemy kontynuować nasze zaangażowanie środowiskowe, społeczne, edukacyjne i biznesowe, by być jak najlepszym sąsiadem i jednym z filarów rozwoju naszej „małej ojczyzny” – mówił podczas jednego z wywiadów  Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters Polska.

Z przeprowadzonych wiosną 2020 roku badań opinii wynika, że blisko 90 procent mieszkańców Nałęczowa i okolic dobrze ocenia wpływ Nestlé Waters na rozwój lokalny.

Ciekawe, jakie wyniki przyniesie kolejny rok. Co do tego, że Nałęczowianka w swoich działaniach nie spocznie na laurach, nie mamy wątpliwości.

 

Share With:
Rate This Article
Author
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.