Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIFotel prezesa IPN nie dla puławianina

Fotel prezesa IPN nie dla puławianina

Fotel prezesa IPN nie dla puławianina

Marek Chrzanowski, dyrektor I LO im. księcia A.J. Czartoryskiego w Puławach nie zostanie nowym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

Puławski historyk drugi raz ubiegał się o to stanowisko, poprzednio kandydował w 2016 roku, kiedy zwyciężył Jarosław Szarek. W tegorocznym konkursie dr Marek Chrzanowski znalazł się w finałowym etapie rekrutacji, w którym uczestniczyło pięciu kandydatów. Wzięli oni udział w rozmowach prowadzonych przez Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, które miały wyłonić najlepszego kandydata na prezesa tej instytucji. Podczas przesłuchania dyrektor puławskiego liceum przekonywał m.in. że IPN powinien w swojej pracy sięgać dalej niż tylko do czasów XX-wiecznych, według Marka Chrzanowskiego zadaniem Instytutu jest badanie czasów od powstania państwowości polskiej aż po współczesność.

Kolegium IPN ostatecznie zdecydowało, że osobą najlepiej spełniającą ich wymagania będzie dr Karol Nawrocki, dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ta kandydatura została przedstawiona marszałek Sejmu Elżbiecie Witek. To właśnie parlament podejmie ostateczną decyzję o wyborze nowego prezesa IPN. Jego kadencja potrwa 5 lat.

Foto: IPN TV

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.