Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIPuławy nie oddadzą “stołu Piłsudskiego”

Puławy nie oddadzą “stołu Piłsudskiego”

Puławy nie oddadzą “stołu Piłsudskiego”

Ministerstwo Rolnictwa zadecydowało o losach “Stołu Józefa Piłsudskiego”. Pamiątka po pobycie Marszałka w Puławach zostanie w Pałacu Czartoryskich.

Przypomnijmy, stół nad którym pochylał się Piłsudski podczas podejmowania decyzji podczas działań wojennych przed Bitwą Warszawską w 1920 roku, okazał się przysłowiową kością niezgody między puławskim IUNG, a Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Stolik do tej pory stanowił eksponat w jednej z sal Pałacu Czartoryskich, publiczność mogła przyglądać mu się z bliska podczas różnych uroczystości. W lipcu tego roku pretensje do stolika zgłosiło Muzeum w Sulejówku. Sprzeciw wobec tego pomysłu wyraziły zarówno władze puławskiego Instytutu, jak i samorządowcy.

Po podjęciu decyzji przez Ministerstwo Rolnictwa, Muzeum w Sulejówku zaproponowało współpracę w aranżacji Sali Pamięci o Piłsudskim w Puławach wraz z muzealiami, które aktualnie nie są eksponowane. IUNG wystąpił także do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wprowadzenie eksponatu na listę zabytków, aby ułatwić możliwość pozyskania funduszy na renowację mebla.

Autor: A. Koter

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.