Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIAzoty z dużymi zyskami za zeszły rok

Azoty z dużymi zyskami za zeszły rok

Azoty z dużymi zyskami za zeszły rok

Bardzo duże zyski ze sprzedaży pomimo trudnej sytuacji rynkowej – tak w skrócie można opisać rok finansowy puławskich Azotów. Spółka podsumowała swoje wyniki osiągnięte w 2022 roku.

Agresja Rosji na Ukrainę oraz późniejsze konsekwencje w postaci sankcji doprowadziły do rekordowego wzrostu cen surowców do produkcji, zachwiana została równowaga popytu i podaży. Mimo trudnej sytuacji w niektórych sektorach, Grupa Azoty Puławy osiągnęła w zeszłym roku zysk netto na poziomie 291 milionów złotych, to wynik aż o 81 milionów złotych większy niż w 2021 roku. Azoty odnotowały istotny wzrost ceny produktów i jednoczesny spadek wolumenów sprzedaży. Ważnym czynnikiem determinującym osiągnięte przez Azoty wyniki była wysoka inflacja i będący jej skutkiem znaczny wzrost kosztów stałych. W 2022 roku Azoty były też zmuszone zatrzymać czasowo produkcję nawozów kaprolaktamu i melaminy, zresztą kontynuację problemów w tej sferze obserwujemy także w roku bieżącym.

Mimo trudnej sytuacji Azoty kontynuowały działania inwestycyjne – oddano do użytku nową instalację granulacji mechanicznej saletry, kontynuowano również budowę nowego bloku energetycznego. W swoim komunikacie Azoty podkreślają, że ich priorytetem w ubiegłym roku pozostawało zabezpieczenie stałej dostępności nawozów dla rolników.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.