Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIDorabiałeś do emerytury? Rozlicz się z ZUS

Dorabiałeś do emerytury? Rozlicz się z ZUS

Dorabiałeś do emerytury? Rozlicz się z ZUS

Tylko do końca lutego wszyscy, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę lub rentę mają czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.


Emeryci i renciści powinni powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Chodzi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą.

Małgorzata Korba – rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie

Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie informować ZUS-u o zarobkach. W takiej sytuacji są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie ubiegłego roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego. Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób, które pobierają: rentę dla inwalidy wojennego, rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz rentę rodzinną przysługującą po uprawnionych do tych świadczeń.

wsp. LPUradio

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.