Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIMarcowy Kawaler zapraszamy do teatru

Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru

Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru

Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru
{$excerpt:n}

3 marca (sobota)  o godzinie 18.30, w sali teatralnej Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach odbędzie się puławska premiera sztuki „Marcowy Kawaler”, którą wystawi Teatr Studencki „Dobry wieczór” w reżyserii o. Dariusza Drążka CSsR.

Sztukę napisał Józef Bliziński uważany za najwybitniejszego komediopisarza epoki pozytywizmu. Autor obok Michała Bałuckiego jest znakomitym spadkobiercą komedii Fredry i przedstawia realistyczno-naturalistyczną krotochwilę społeczno-obyczajową. Akcja dzieje się na kujawskiej wsi, gdzie pewien czterdziestokilkuletni właściciel ziemski chce ożenić się z młodą wdową. W tym celu postanawia zaaranżować spotkanie. O pomoc w tej kwestii prosi swego przyjaciela. Wkrótce na przeszkodzie planów staje jego romans z gospodynią. Józef Bliziński był też etnografem, badał język ludowy, obyczaje, stroje. Przyjaźnił się z Oskarem Kolbergiem – cenionym etnografem i kompozytorem, którego uwiecznił w postaci Heliodora w „Marcowym kawalerze”, będącym pożegnalnym akcentem wsi kujawskiej.

Artykuł Marcowy Kawaler zapraszamy do teatru pochodzi z serwisu LPU24 – Puławski Portal Informacyjny : Radio Puławy : Telewizja Puławska.

Share With:
Tags
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.