Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCI„Maria Kapturkiewicz-Szewczyk. Mistrzyni i uczniowie kontynuacja” – wystawa [VIDEO]

„Maria Kapturkiewicz-Szewczyk. Mistrzyni i uczniowie kontynuacja” – wystawa [VIDEO]

„Maria Kapturkiewicz-Szewczyk. Mistrzyni i uczniowie kontynuacja” – wystawa [VIDEO]

W piątkowe popołudnie w puławskim Oddziale Centralnej Biblioteki Rolniczej odbył się wernisaż wystawy zatytułowany „Maria Kapturkiewicz-Szewczyk. Mistrzyni i uczniowie kontynuacja”. Piątkowy wernisaż był kolejną odsłoną całego cyklu ekspozycji, poświęconych artystce i młodzieży, którą kształciła.

Maria Kapturkiewicz-Szewczyk to rzeźbiarka i malarka, zajmująca się też ceramiką i kamieniarstwem. Pod jej czujnym okiem wielu młodych puławskich artystów zaczynało przygodę ze sztuką.

Na wystawie znalazły się zarówno prace samej Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, jak też jej uczniów. Przypomnijmy, że Maria Kapturkiewicz – Szewczyk kilkadziesiąt lat temu zorganizowała w Puławach pierwsze kółka podwórkowe.

Dla dzieci i młodzieży zaadaptowała też dom. Zajmowała się także działalnością konspiracyjną. Przykładem jej odwagi było organizowanie Dnia Niepodległości czy Święta Konstytucji 3 Maja.

38 lat temu odważyła się  postawić pamiątkowy krzyż katyński. W marcu 2016 roku jej imieniem nazwano jedno z puławskich rond.

Wojciech Kostecki – uczeń Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, Piotr Szewczyk – syn artystki

Wystawę można oglądać do 28 czerwca, w siedzibie biblioteki w Pałacu Czartoryskich, w godzinach jej pracy.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.