Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIMiędzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Od 33 lat 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To czas, w którym jest sposobność by podziękować wolontariuszom za ich trudną, bezcenną pracę na rzecz innych, jak również popularyzować ideę wolontariatu.

Z tej okazji uczniowie ZSO nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach pracujący w Szkolnym Klubie Wolontariusza wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Integracyjno-Rehabilitacyjnym w Puławach. Wielu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Puławach od lat realizuje się jako wolontariusze pracując zarówno na rzecz społeczności lokalnej, jak i za granicą. Wolontariusze z popularnej ”Piątki” współpracują z osobami niepełnosprawnymi lub chorymi pomagając im w robieniu zakupów, wizytach u lekarza, jak również z instytucjami publicznymi np. z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym, Środowiskowym Domem Samopomocy, Hospicjum św. Matki Teresy, Fundacją „Bezmiar”, czy Fundacją „Zarażamy Radością.”

Młodzi ludzie z „Kniaźnina” równie chętnie włączają się w liczne akcje charytatywne. Uczniowie naszej szkoły biorą także udział w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej Erasmus+, którego tematem przewodnim jest praca wolontariuszy. W ramach projektu „School 21, digitally and socially yours” młodzież współpracuje z rówieśnikami z Czech, Niemiec, Węgier i Rumunii. Uczniowie organizowali zbiórki żywności w Niemczech, które przekazywali do banku żywności i odwiedzili ośrodek dla uchodźców.

W Puławach, wspólnie z kolegami z zagranicy, młodzież z „Piątki” brała udział w warsztatach socjoterapeutycznych w DOA i Środowiskowym Domu Samopomocy. W Rumunii zaś, uczniowie zwiedzili szkołę dla niewidomych dzieci oraz brali udział w zawodach dla osób niepełnosprawnych. Na bieżąco, uczestnicy projektu zajmują się różnymi problemami społecznymi, prowadzą dyskusje z kolegami ze szkół partnerskich, a także porównują pracę wolontariuszy w państwach zaangażowanych w projekt.

Warsztaty, które poprowadzili pracownicy Centrum Integracyjno-Rehabilitacyjnego w Puławach są wyrazem podziękowania wolontariuszom za ich ogromne poświęcenie, trud i zaangażowanie. Podczas warsztatów młodzież dowiedziała się jak wygląda rehabilitacja osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, na jakie trudności napotykają osoby niepełnosprawne ruchowo i jak można im pomóc. Najważniejszą częścią warsztatów była możliwość praktycznego zastosowania zaprezentowanych technik asekuracji i przenoszenia osób niepełnosprawnych oraz pokazanie młodym ludziom, że zawsze warto pomagać innym pokonując tym samym własne ograniczenia jak lęk, zakłopotanie, czy nieśmiałość.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.