Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIOszuści śmieciowi na celowniku puławskiego Ratusza

Oszuści śmieciowi na celowniku puławskiego Ratusza

Oszuści śmieciowi na celowniku puławskiego Ratusza

Puławski Ratusz już od dłuższego czasu szukał sposobu na uszczelnienie systemu opłat śmieciowych. Miejscy urzędnicy poinformowali właśnie o pozyskaniu specjalnej aplikacji, wykrywającej ewentualne niespójności w deklaracjach mieszkańców.

Tego rodzaju rozwiązanie bardzo dobrze sprawdziło się w Świdniku, gdzie różnica pomiędzy danymi z bazy meldunkowej i osobami faktycznie płacącymi za śmieci wynosiła blisko 5 tysięcy. Wspomniana aplikacja zestawia bowiem dane będące w dyspozycji miejskich instytucji np. MOPS-u z informacjami zawartymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

– Już w ubiegłym roku przy planowaniu budżetu została zabezpieczona stosowna kwota przeznaczona na ten cel, niemniej jednak podjęliśmy starania pozyskania takiej aplikacji od miasta Świdnik – mówiła nam w lutym Sylwia Żądełek z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy. Aplikacja ma pomagać szukać osób, które z różnych powodów uchylają się od uiszczania opłaty. Jak mówiła Sylwia Żądełek, aplikacja pomoże w przyspieszeniu prac weryfikacyjnych, które są stale prowadzone.

Sylwia Żądełek – Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy (wypowiedź archiwalna)

Jak poinformowali puławscy urzędnicy, obecnie tworzona jest baza danych. Po zakończeniu tego etapu aplikacja zostanie jeszcze przetestowana, a po pomyślnej weryfikacji – oddana do użytku puławskiego Ratusza. W razie wykrycia nieścisłości właściciel danej nieruchomości zostanie poproszony o złożenie wyjaśnień. Kolejnym krokiem będzie korekta deklaracji za czas, kiedy wnoszono zaniżoną opłatę. Jeśli mieszkaniec tego nie zrobi, otrzyma od Miasta decyzję o nowej wysokości opłaty. Decyzje te mogą być wydawane przez Ratusz nawet do 3 lat wstecz.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.