Noc Muzeów to coroczna, ogólnopolska inicjatywa, podczas której muzea, galerie i inne instytucje kulturalne otwierają swoje drzwi dla zwiedzających do późnych godzin nocnych. W tym roku już po raz drugi można było zwiedzać Muzeum Badań Polarnych w Puławach, które przygotowało bogaty program pełen atrakcji dla miłośników nauki i przygód polarnych.
Jak mówił Andrzej Pawłowski, dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach, centralnym punktem wydarzenia była projekcja filmu „Polarniczki” na podstawie książki o tym samym tytule. Zwiedzający mieli też szansę spotkać się z autorką książki Dagmarą Bożek i dwiema bohaterkami filmu.
Muzeum Badań Polarnych w Puławach, będące jedyną tego typu placówką w Polsce, zaprezentowało specjalnie na tę okazję kilka unikalnych wystaw. Jedną z nich była ekspozycja poświęcona polskim badaczom polarnym, którzy przyczynili się do odkrywania tajemnic Arktyki i Antarktyki. Zwiedzający mogli zobaczyć oryginalne mapy, dzienniki podróżników, a także sprzęt używany w ekstremalnych warunkach polarnych.
Dla młodszych uczestników przygotowano interaktywne warsztaty edukacyjne, które pozwalały na praktyczne zapoznanie się z tematyką badań polarnych. Dzieci mogły wziąć udział w zajęciach z układania puzzli z niedźwiedziem polarnym , a także rysować i kolorować tematyczne kolorowanki.
Do dyspozycji zwiedzających były także gogle VR dzięki nim można było podziwiać surowy krajobraz Antarktyki.
Autor: P. Nowosadzki