W jaki sposób przechowywane są materiały niebezpieczne? Tego rodzaju pytania pojawiają się zawsze przy okazji tragicznego wydarzenia, jakim był niedawny pożar w Poznaniu.
Co oczywiste, materiały niebezpieczne powinny być przechowywane w miejscach i opakowaniach przeznaczonych do tego celu oraz w odpowiedni sposób oznakowanych. Konkretne zasady magazynowania poszczególnych substancji niebezpiecznych zależą właśnie od charakterystyki konkretnego środka. Za odpowiednie zabezpieczenie substancji niebezpiecznych odpowiedzialny jest podmiot bądź firma posługujący się rzeczonymi materiałami.
Wiadomo już, że we wrześniu Straż Pożarna może prowadzić wyrywkowe kontrole piwnic dotyczące zgodności z przepisami przechowywanych w tych miejscach ewentualnych materiałów niebezpiecznych. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Konrad Wójcik przyznał, że do Komendy wpłynęło pismo od Komendanta Głównego dotyczące zwracania szczególnej uwagi podczas czynności kontrolnych na to, co jest przechowywane w piwnicach. Pamiętajmy o tym, że przy niewłaściwym użytkowaniu i przechowywaniu nawet pozornie niegroźne substancje takie jak farba, klej czy rozpuszczalnik mogą okazać się niebezpieczne.