Kolejna grupa osób z niepełnosprawnością może występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o świadczenie wspierające. O zmianach w zasadach przyznawania tego świadczenia informuje ZUS w swoim najnowszym komunikacie.
Dzięki zmianom świadczenia obejmą zdecydowanie większą liczbę osób niż dotychczas. O świadczenie będą mogły starać się osoby, którym Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ustalił odpowiedni poziom potrzeby wsparcia.
W ubiegłym roku o świadczenie mogły wystąpić do ZUS osoby, którym WZON ustalił poziom potrzeby wsparcia na najwyższym poziomie: 87–100 pkt. Wniosek mogła też złożyć osoba z niższą punktacją, pod warunkiem że jej opiekun pobierał z gminy świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. W 2025 roku po świadczenie będą mogły zgłosić się kolejne osoby. Chodzi o grupę, której Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ustalił potrzebę wsparcia na 78–86 punktów. Ostatnia grupa, czyli osoby z decyzją na 70-77 punktów, będzie mogła składać wnioski od 2026 roku.
Wniosek do ZUS jest elektroniczny. Można go przesłać przez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, rządowy portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Zgłoszenie może złożyć w imieniu osoby z niepełnosprawnością jej pełnomocnik. Wszelkie szczegółowe informacje na temat świadczenia można znaleźć na stronie internetowej ZUS.