Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIFinalna inwestycja Nowego Kompleksu Nawozowego oddana do użytku

Finalna inwestycja Nowego Kompleksu Nawozowego oddana do użytku

Finalna inwestycja Nowego Kompleksu Nawozowego oddana do użytku

Rusza jedna z najnowocześniejszych w Europie instalacji do produkcji nawozów stałych.
W czwartek, 15 października Grupa Azoty Puławy oficjalnie uruchomiła instalację produkcyjną nawozów PULGRAN® / PULGRAN®S. To końcowa inwestycja Nowego Kompleksu Nawozowego, którego całkowita wartość wyniosła ponad 450 mln zł.

logo111819eca
– Jest dla nas jasne, że bez dalszego rozwoju nie mielibyśmy szans na utrzymanie pozycji jednego z europejskich liderów w produkcji nawozów. W ten sposób chcemy budować nie tylko pozycję Grupy Azoty, jako europejskiego championa, ale także całej polskiej gospodarki – podkreślał w czasie uroczystości otwarcia nowej instalacji Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.
Nowy Kompleks Nawozowy to największa inwestycja Grupy Azoty Puławy w ostatnich latach. Jego powstanie to efekt pięcioletnich, międzynarodowych badań zainicjowanych przez puławskie Azoty. Pierwsza część Kompleksu była gotowa już w 2013 roku. Do użytkowania oddano wtedy jedyną tej klasy w Europie i trzecią na świecie instalację odsiarczania spalin w technologii mokrej amoniakalnej oraz: instalację do produkcji nawozów płynnych z dodatkiem siarki: PULASKA, RSM oraz centrum logistyczne dla nawozów granulowanych. Nakłady na pierwszy etap inwestycji wyniosły 360 mln zł.
– Uruchamiana dziś instalacja do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu to domknięcie pewnego rozdziału w naszej historii i zarazem początek całkiem nowego. PULGRAN® i PULGRAN®S to produkty o najwyższej jakości, produkty których oczekują od nas nasi klienci, a my jako Grupa Azoty i jako Grupa Azoty Puławy zawsze podążamy za oczekiwaniami rynku i naszych odbiorców – podkreślał Marian Rybak, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.
Spółka dzięki nowej instalacji wydłuży łańcuch produktowy w segmencie nawozowym i umocni swoją pozycję lidera rynku nawozów mocznikowych. Budżet całego projektu to 137,5 mln zł. W ramach części produkcyjnej powstała instalacja pastylkowania do wytwarzania PULGRANU / PULGRANU S o wydajności 20 t/h – co daje ok. 160 000 ton rocznie.
[su_custom_gallery source=”media: 3777,3776,3775,3774″ limit=”64″ link=”lightbox” target=”blank” width=”250″ height=”220″ title=”never”]
Share With:
Rate This Article
Author
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.