Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIRusza największa inwestycja energetyczna w Grupie Azoty Puławy

Rusza największa inwestycja energetyczna w Grupie Azoty Puławy

Rusza największa inwestycja energetyczna w Grupie Azoty Puławy

Rusza największa inwestycja energetyczna w Grupie Azoty Puławy
{$excerpt:n}

Ogłoszone w środę postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku energetycznego opartego o paliwo węglowe oficjalnie zainaugurowało największą inwestycję energetyczną Grupy Azoty. Nowy blok węglowy o mocy 100 MW powstanie na terenie należącej do Grupy Azoty Puławy zakładowej elektrowni, a jego szacowana wartość to ok. 890 mln zł. Regularna eksploatacja bloku ma się rozpocząć do końca 2021 roku.

– Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb Grupy Azoty PUŁAWY w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Ponadto odpowiada potrzebom rozwojowym naszej spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej m.in. poprzez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców energetycznych – mówi Jacek Janiszek, prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy.

Nowy blok węglowy powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni i będzie z nią ściśle zintegrowany. Będzie to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi. Kondensator zostanie zaprojektowany na 50% kondensacji ze względu na stały odbiór par technologicznych przez odbiorców zewnętrznych. Ponadto kocioł będzie posiadał zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną lub mokrą magnezową. Ponadto co ważne – inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT. Nowy blok węglowy w Puławach będzie największą inwestycją energetyczną w historii puławskiej spółki oraz największą w województwie lubelskim. Jej wartość opiewa na około 890mln zł, a planowana struktura finansowania to: 30% – środki własne, 70% – finansowanie dłużne.
Blok węglowy będzie zasilany z istniejącej gospodarki węglowej. Realizacja inwestycji bez wątpienia doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem BOGDANKA. Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy mocy wydobywczych kopani sprawiają, że BOGDANKĘ można uznać za oczywistego partnera PUŁAW w realizacji inwestycji energetycznych. Zgodnie z harmonogramem, postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku węglowego powinno zakończyć się w czwartym kwartale br. Rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 roku.

 

FOTO: Sławomir Kłak

Artykuł Rusza największa inwestycja energetyczna w Grupie Azoty Puławy pochodzi z serwisu LPU24 – Puławski Portal Informacyjny : Radio Puławy : Telewizja Puławska.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.