Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIDwa narody jedna historia – akcja edukacyjna [VIDEO]

Dwa narody jedna historia – akcja edukacyjna [VIDEO]

Dwa narody jedna historia – akcja edukacyjna [VIDEO]

W piątek 19 kwietnia obchodzono kolejną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Akcja pod hasłem Dwa narody jedna historia została zorganizowana także w Puławach. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Grzegorz Szostak – Organizator wydarzenia

Organizatorzy wierzą, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.