Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIMDK świętuje jubileusz [VIDEO]

MDK świętuje jubileusz [VIDEO]

MDK świętuje jubileusz [VIDEO]

70 lat temu, 3 marca 1951 roku swoją działalność rozpoczął Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach. Z tej okazji puławski “emdek” przygotował cykl wydarzeń oraz zorganizował akcję mającą na celu przypomnienie swojej historii.

Początkowo instytucja funkcjonowała jako Dom Harcerza z siedzibą przy ówczesnej ulicy Zwycięstwa 46. Pod tą nazwą funkcjonował do 1957, kiedy został przemianowany na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a w 1961 uzyskał imię Stefana Żeromskiego. W 1965 roku odbyła się przeprowadzka na ulicę Gdańską 4. 3 lata później powołano Młodzieżowy Dom Kultury.

Pod obecnym adresem, na ulicy Sieroszewskiego 4, placówka funkcjonuje od 2005 roku.

Początki były dosyć trudne, baza była bardzo skromna, źródła mówią o 4 izbach, kilku stołach, krzesłach, akordeonie – to był sprzęt, którym na początku dysponował MDK – przypomina Mariola Błazik, przedstawicielka tej instytucji. Podkreśla jednak, że w rozwój Młodzieżowego Domu Kultury zaangażowanych było mnóstwo osób, pasjonatów. W latach 70. rozwijały się różne formy, oprócz aktorskich i muzycznych także modelarskie i techniczne, zaś w następnej dekadzie – orkiestra dęta.

Puławianie zachowali w swojej pamięci zespoły, które funkcjonowały przez lata m.in. Zespół harcerski „Ballada”, Zespół Pieśni i Tańca „Puławiacy”, Zespół Teatralny „Żaczek”, w którym przez lata pracowali Olga Kultys czy Feliks Bara.

Mariola Błazik Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach

Większość wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu będzie odbywała się on-line w związku z panującymi obostrzeniami. Planowane są między innymi: -Przegląd recytatorski “Witaj wiosno” -Wojewódzki Festiwal Współczesnych Form Tanecznych -Biesiada Literacka -Festiwal Przedszkolaka -Konkurs Literacki “Ja i moje miasto za 50 lat” -Mała Liga Szachowa -Turniej Jednego Wiersza “Nie pisz do szuflady” -Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szczegóły dotyczące nadchodzących wydarzeń będą pojawiały się na stronie internetowej mdk.pulawy.pl MDK apeluje również do wszystkich, którzy mają wspomnienia i archiwalne zdjęcia związane ze swoją działalnością w tej placówce o kontakt.

Szczególnie zależy nam na tym, aby absolwenci naszej placówki, zwłaszcza ci, którzy uczęszczali do niej w latach 50. i 60. utrzymywali z nami kontakt, telefoniczny bądź mailowy –  mówi Mariola Błazik. Jak dodaje, pracownikom instytucji zależy na tym, aby wspomnienia tych osób można było nagrać i pokazać szerszej publiczności.

Mariola Błazik – Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach

Obchody 70-lecia puławskiego MDK patronatem objęła Starosta Puławski, Danuta Smaga.

Autorzy: A. Koter, M. Owczarz

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.