Puławy .online - tym żyje miasto
HomeAKTUALNOŚCIZmiany w finasowaniu edukacji? Propozycje Konfederacji [VIDEO]

Zmiany w finasowaniu edukacji? Propozycje Konfederacji [VIDEO]

Zmiany w finasowaniu edukacji? Propozycje Konfederacji [VIDEO]

Kwestie utrzymania i finansowania szkół prowadzonych przez samorządy od dawna były tematami licznych dyskusji. Na ostatniej sesji Rady Miasta również poruszano ten temat i szukano rozwiązań z powodu niewystarczającej subwencji oświatowej i coraz większej kwoty dokładanej przez miasto.

Przedstawiciele lubelskich struktur Konfederacji zorganizowali konferencję prasową w Puławach, na której poruszono ten temat. Puławski radny, Andrzej Kuszyk przedstawił stosunek kosztów oświaty w mieście, które wynoszą około 102 mln zł, i wysokości subwencji na poziomie około 45 milionów złotych.

Problemem są również podwyżki dla nauczycieli, które są odgórnie narzucane, lecz nie idzie za tym proporcjonalny wzrost subwencji. Jednak oprócz narzekań organizatorzy zaproponowali również rozwiązania.

My jako Konfederacja, jako Ruch Narodowy wychodzimy do rządu z apelem o wprowadzenie bonu oświatowego. Chcemy aby rząd zdjął obciążenia związane z edukacją z samorządów i wziął je na siebie, aby samorządy przetrwały ten ciężki okres pocovidowy, który będziemy mieć za chwile – mówi Rafał Mekler, przedstawiciel wojewódzki Ruchu Narodowego. Jak mówi Mekler, bon oświatowy to pewien kapitał, suma aktywów, którą każdy uczeń wnosi do wybranej przez siebie szkoły. Według niego w systemie edukacji powinno się aplikować rozwiązania wolnego rynku, tak aby szkoły niejako rywalizowały o uczniów, co będzie miało wpływ na możliwości finansowe placówek edukacyjnych.

Radny Rady miasta Lublin Stanisław Brzozowski podkreślał z kolei, że należy dać więcej przestrzeni rodzicom do decydowania o losie ich dzieci. Jego zdaniem zmiany w finansowaniu edukacji dałyby pozytywne skutki.

Rafał MeklerPełnomocnik wojewódzki Ruchu Narodowego Konfederacja,  Stanisław Brzozowski – Radny Rady Miasta Lublin

Autor: A. Koter

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.