Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIObserwatorium oficjalnie otwarte

Obserwatorium oficjalnie otwarte

Obserwatorium oficjalnie otwarte

Obserwatorium astronomiczne przy ul. Filtrowej to jeden z charakterystycznych punktów w Puławach. Przez długi czas jednak niewiele się tam działo. We wrześniu 2020, po przejęciu obiektu przez powiat puławski, rozpoczęto działania mające na celu rewitalizację obserwatorium i tchnięcie w nie nowego życia.

Prace remontowe rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku, a w piątek odbyło się oficjalne otwarcie.

– „Spojrzymy na niebo i na kulturę Powiatu” – tak zatytułowaliśmy ubiegłoroczny artykuł w kwartalniku powiatowym, zapowiadający realizację projektu kompleksowej modernizacji puławskiego obserwatorium astronomicznego – mówiła podczas spotkania Danuta Smaga, Starosta Puławski. Po ponad roku od tego artykułu pojawiła się możliwość zaprezentowania efektów wielomiesięcznych prac przy tej inwestycji. Starosta podkreślała, że obserwatorium jest obiektem spełniającym funkcje dydaktyczne i kulturalne, dzięki któremu oferta Młodzieżowego Domu Kultury oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej może być znacznie wzbogacona.

Dyrektor wspomnianego Młodzieżowego Domu Kultury Aleksandra Kozak-Kotowska podkreślała, że instytucja w tym nowoczesnym obiekcie chce kontynuować zapoczątkowane w 1994 roku tradycje. Obserwatorium, według jej słów, ma być centrum edukacji astronomicznej, kulturalnej, artystycznej. Dzieci i młodzież będą spotykać się w obserwatorium na warsztatach, prelekcjach, wystawach zgłębiając tajniki wiedzy.

W oficjalnej części otwarcia obserwatorium uczestniczył również Mariusz Szewczyk, syn Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, plastyczki związanej z puławskim MDK, której poświęcono jedną z sal w obserwatorium. Głos podczas uroczystości zabrał również prezydent Puław Paweł Maj.

Danuta SmagaStarosta Puławski, Aleksandra Kozak-Kotowska – Dyrektor MDK w Puławach, Mariusz Szewczyk – Syn Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, Paweł Maj – Prezydent Puław

Obserwatorium ma stać się centrum wydarzeń organizowanych przez Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Obiekt oprócz nowego wyglądu zewnętrznego i instalacji, zyskał także wyposażenie w postaci sprzętu audio-wizualnego.

Autor: A. Koter

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.