Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCINowe wskaźniki GUS – przyszłe emerytury będą niższe

Nowe wskaźniki GUS – przyszłe emerytury będą niższe

Nowe wskaźniki GUS – przyszłe emerytury będą niższe

Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie korzystać z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, które co roku publikuje Główny Urząd Statystyczny. Nowe wartości zostały obliczone na podstawie danych o śmiertelności za zeszły rok.

W ubiegłym roku odnotowano w naszym kraju 447 tys. zgonów. To wyraźnie mniejsza liczba niż w dwóch poprzednich latach, natomiast większa o 39 tysięcy od tej, którą zanotowano w przedpandemicznym 2019 roku. Zgodnie z wyliczeniami GUS, we wszystkich grupach wiekowych nastąpił wzrost wskaźnika średniego trwania życia. Wpływa to na wartości obliczanych przez ZUS prognozowanych wysokości przyszłych emerytur. Jako, że długość życia jest większa, prognozowana emerytura obniży się z uwagi na większą liczbę miesięcy, przez które zostanie podzielony uzbierany przez przyszłego świadczeniobiorcę kapitał. Świadczenia przyznawane od kwietnia mogą być niższe o około 6 procent w porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego roku. Nowe tablice długości życia co do zasady nie dotyczą emerytów obecnie pobierających świadczenia.

Obowiązujące obecnie tablice są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku. Osoby, które chciałyby poznać prognozowaną kwotę swojej przyszłej emerytury mogą skorzystać z kalkulatora emerytalnego znajdującego się na stronie internetowej ZUS bądź Platformy Usług Elektronicznych. Ci, którzy preferują kontakt z żywym człowiekiem, mogą zaś zasięgnąć porady doradcy emerytalnego.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.