Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomePolecamyII Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach

II Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach

II Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach

Impreza nawiązująca do ogromnej spuścizny kulturowej przekazanej naszym pokoleniom przez rodzinę Czartoryskich i jej otoczenie. Na puławskim dworze inicjowano wydarzenia budzące podziw i szacunek innych ośrodków, o prymat zaś w dziedzinie kultury i sztuki miejscowość konkurowała z największymi ośrodkami.

W muzycznej historii Puław na szczególną uwagę zasługują trzy postacie. Wincenty Ferdynand , jego syn Franciszek Lessel oraz żyjący w połowie XIX w. Antoni Stolpe. W tworzeniu kultury przypadły im całkiem odmienne role, jednak wszyscy zasłużyli na pamięć poprzez dzieło, które po sobie zostawili.

Talenty kompozytorów związanych z Puławami docenili już wybitni muzykolodzy i artyści w Europie wydając ich dzieła drukiem oraz rejestrując kompozycje na płytach. Coraz częściej również w Polsce nazwiska Lessel i Stolpe można zobaczyć na afiszach i okładkach płyt. Wydaje się jednak, że renesans zainteresowania twórczością tych artystów dopiero nadchodzi. Puławy – z racji wpisania kompozytorów w swoją historię – mają szczególne prawo i obowiązek dbać o spuściznę po nich a także promować ich twórczość. Stąd pomysł festiwalu.

Chcemy aby obecna, jak i każda przyszła edycja, zawierała odniesienia zarówno do dziedzictwa artystycznego Puław jak i istotnych dla miasta wydarzeń i osób bliższych naszym czasom. Szczególną uwagę w warstwie muzycznej zwrócić pragniemy na kompozycje i kompozytorów okresu klasycystycznego. Jest to o tyle istotne, że czasy te w muzyce polskiej sprawiają wrażenie niedocenianych a zdają się skrywać jeszcze wiele istotnych kwestii i utworów zasługujących na zaprezentowanie szerszej publiczności.

W programie II Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach, podobnie jak w roku ubiegłym znalazła się plenerowa realizacja operowa. Na Wesele Figara – Wolfganga Amadeusza Mozarta zapraszamy w niedzielę 28 maja o godzinie 20.00. do Osady Pałacowej w Puławach, tym razem na plac przed Domkiem Aleksandryjskim.

Kolejne dwa festiwalowe dni wypełnią pozycje, których program lub wykonawcy nawiązują do kultury i tradycji Puław. 29 maja o godz. 17.00 na scenie POK „Dom Chemika” będą Państwo mogli wysłuchać koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Romualda Twardowskiego w Puławach a następnego dnia, dokładnie w południe, obejrzeć sztukę Włodzimierza Perzyńskiego Lekkomyślna siostra w wykonaniu Teatru I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Festiwal, 30 maja o godz. 18.00, zakończy koncert Muzyka jest dla wszystkich. W repertuarze znajdą się utwory kompozytorów związanych z Puławami tj. Wincentego i Franciszka Lesslów oraz Antoniego Stolpe. Wykonawcami będą Poznański Kwartet Smyczkowy oraz pianista Michał Francuz. W programie:

– Wincenty Ferdynand Lessel – Ariette Variee
– Franciszek Lessel – Kwartrt B – dur
– Antoni Stolpe – Sonata fortepianowa d – moll
– Antoni Stolpe – Romance

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.