Puławy .online - tym żyje miasto
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
Deweloper Lublin Deweloper Lublin
HomeAKTUALNOŚCIProgram szczepień przeciwko HPV [VIDEO]

Program szczepień przeciwko HPV [VIDEO]

Program szczepień przeciwko HPV [VIDEO]

W środę w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy odbyło się spotkanie edukacyjne na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metod walki z tym wirusem. Spotkanie skierowane było do rodziców, w szczególności rodziców dzieci urodzonych w 2006 roku. Prezentację powiązaną z wykładem poprowadziła dr n.med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki z Łodzi.

Spotkanie powiązane było z kampanią informacyjną, którą prowadzi Miasto Puławy. Gmina po raz pierwszy dołączyła do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie m.in raka szyjki macicy, oraz brodawek płciowych.

dr n.med. Anna Bartosińska -Dyc – prelegentka
W ramach realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w roku 2018 rozpoczęte zostały poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2006, które zamieszkują na terenie Miasta Puławy. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Miasta Puławy. Przypomnijmy, ze Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok. 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Statystycznie rak szyjki macicy wywołany wirusem HPV zabiera 26 lat z życia kobiet co w porównaniu z dotychczas wydawałoby się najgroźniejszym rakiem piersi jest wynikiem statystycznie wyższym o 7 lat.

Artykuł Program szczepień przeciwko HPV [VIDEO] pochodzi z serwisu LPU24 – Puławski Portal Informacyjny : Radio Puławy : Telewizja Puławska.

 

Share With:
Tags
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.