Puławy .online - tym żyje miasto
HomeFOTO/WIDEOObchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Puławach [FOTO]

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Puławach [FOTO]

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Puławach [FOTO]

W tym roku mija 100 lat od zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku. Zwycięstwo Polaków na przedpolach Warszawy było punktem zwrotnym w toczonej wówczas wojnie z bolszewikami, przez wielu jest nazywane Cudem nad Wisłą.

Puławianie także świętują tę ważną dla naszego państwa rocznicę. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą świętą w puławskim Kościele Garnizonowym. Następnie obchody przeniosły się pod dziedziniec Pałacu Czartoryskich, gdzie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Puław Paweł Maj, który został również odznaczony przez przedstawicieli środowisk kombatanckich „za patriotyzm i poczynania społeczne”.

Oficjalne uroczystości w Puławach były dość skromne ze względu na pandemię koronawirusa. Na placu Chopina planowane są 2 seanse filmów o tematyce patriotycznej. O 19 wyświetlony zostanie obraz „Cud nad Wisłą” z 1921 r., zaś półtorej godziny później rozpocznie się projekcja filmu „1920. Bitwa Warszawka” Jerzego Hoffmana.

Autorzy: Ż. Chmielewska, P. Skibniewski

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.